Мобільна бригада «Перспективи» вирушає з Миколаєва в село Музиківка Херсонського району Херсонської області, щоб разом з партнерами надати допомогу тим, хто цього потребує. Гуманітарна неурядова організація «Актед» тут надаватиме грошову допомогу тим, хто має пошкоджене житло та відноситься до вразливих категорій населення. Ми ж — юридичну та психологічну допомогу, роз’яснемо можливості соціального супроводу через послуги кейс-менеджменту. Працюємо в рамках проєкту «Комплексної критично важливої гуманітарної допомоги для задоволення багатосекторальних потреб громад, що серйозно постраждали від конфлікту, та прифронтових громад України», що реалізується завдяки неурядовій громадській організації Acted та фінансування UHF.
Колись зразково-показна Музиківка зустрічає нас малолюдними вулицями і бухтінням війни з боку Херсона. Цей населений пункт ми відвідаємо тричі на місяць: 11,12 та 25 вересня 2024 року.
Щоразу у вказаному місці люди починають підходити. (З безпекових питань місце не називаємо, — ред). Починаємо знайомитись та допомагати.
Одразу в черзі виділяються три жінки. Вони метушаться і з’ясовують про можливості допомоги для когось. Виявляються соцпрацівницями в цій громаді.
«Як я стала соціальним працівником? Життя за мене зробило цей вибір. Ми були в окупації. Хтось потребував ліків, хтось продуктів харчування. Я мала можливість поїхати і купити. Мені було дуже шкода бабусь, які залишитися тут самі. Возила їм хліб, допомагала чим могла. Іноді просто вислухаю, і їм легше. Так і жили. А коли нас звільнили і відкрилася вакансія соцпрацівника в одній з гуманітарних організацій — мої бабусі одразу порадили мене, « — розповідає свою історію Лариса Продик.
Про свою роботу в громаді соцпрацівниця розповідає так:
«Звичайно, є і недоброзичливці. Бо з працевлаштуванням зараз складно. Але я кажу так: роботи вистачить на всіх. Будьте людяними і ваша справа вас знайде. Зі своїми бабусями я вже як одна сім’я. М9и щодня бачимося, ввечері зідзвонюємося, навіть у вихідні. Тепер соціальна робота — мій спосіб життя». – Говорить пані Лариса.
Нашу розмову підтримує Юлія Пачко — теж соцпрацівниця в Музиківці:
«Як соцпрацівниця ходжу за хлібом, в аптеку, допомагаю з оформленням документів, виконую дрібні доручення. А от Лариса — працює 24/7. Вона допомагає митися, готує їжу, робить прибирання, навіть ремонтує житло. Це складна робота, не кожен так зможе». – Вважає Юлія.
«Соціальні працівники зараз дуже потрібні, — підтримує розмову Наталія Міщенко — Я була депутаткою від свого села, все не сиділося мені спокійно. (Сміється, — ред). Зараз місцева рада не збирається, повноваження передано військовим адміністраціям. А я ж не можу, щоб за своїх людей не стояти. Тепер я соціальна працівниця в селі Висунці Музиківської громади. Бо знаю кожен двір і якої допомоги там потребують«, — ділиться пані Наталія.
Якщо відверто, ми здивувалися, що ця жінка (Наталія Міщенко, — ред.) соцпрацівниця. Вона ще на початку візиту підійшла до нас, впевнено дала зрозуміти, що тут за старшу і розуміється, хто якої допомоги потребує. Фактично, вона яскравий приклад самоорганізації населення, коли лідери думок беруть на себе зобов’язання в громадському секторі та виконують їх в нових умовах.
Для підсилення дієвості соціальної роботи в Музиківці ми розповідаємо про можливості соціального супроводу їхніх підопічних в рамках кейс-менеджменту нашого проєкту: від оцінки потреб та розробки плану дій до вирішення питання клієнта. Соцпрацівниці зацікавлені. Обмінюємося контактами.
Найголовніше, кейс-менеджерка Олена Ботвінцева дала можливість цим соціальним працівницям скористатися перенаправленнями, з якими працює «Перспектива». Адже допомога соціальних працівників на місці це важливо. А є ще можливості, які розкриваються в партнерстві з іншими неурядовими організаціями: консультування вузьких спеціалістів, матеріальне забезпечення, прихисток.
Тим часом юрист Вячеслав Татаринов вже консультує з питань втрачених документів, оформлення спадщини , соціальної допомоги і пільг. Поки це основні питання, з якими звертаються жителі Музиківської громади.
Психологиня Люба Іващенко розпочинає консультувати і запрошувати на групове заняття з психологом. Але про це – в наступному матеріалі…